Ing. Pavel Šmíd

trenér a národní rozhodčí a zakladatel "CHTFka"technický stupeň III. Dan
čísla danových certifikátů CZ - 3 - 92
CZ - 2 - 184        
CZ - 1 - 509
trenér 3. třídy číslo licence C-70
národní rozhodčí číslo licence
rytíř Taekwon-Do školy Velešín ITF číslo certifikátu 07/2011
datum narození: 3.12.1960
kontakt viz. kontakty


Pavel Šmíd

Moje cesta k bojovému umění

začala ve 13 letech, kdy jsme se s kamarádem přihlásili na karate. Byl to rok 1973 a i karate bylo v té době v Čechách v plínkách. Nejdříve nás ani nechtěli vzít, protože brali až od 15 let.  Karate mě vydrželo až do konce gymnázia, ale pak přišla vysoká škola, jiné zájmy, jiné sporty….

Až když mě bylo asi 27 let, tak ten můj kamarád, který u karate vydržel celou tu dobu, mě přemluvil, abych se ke karate vrátil. Říkal, že je tam mnoho nového a každý trénink jim asi 30 minut ukazuje nějaký Jugoslávec (Zoran Samsa) nějaké nové bojové umění tae-kwon-do. No a protože se nám některým zdálo taekwondo lepší než karate (zejména nám s nízkými technickými stupni), tak si Mirek Galbač a Petr Vácha řekli, že by bylo ideální založit samostatný oddíl taekwonda, kde trenér by byl Zoran Samsa. A první oddíl taekwonda v Čechách byl na světě. Zde jsem vydržel cvičit do roku 1992, ale pak přišlo podnikání a bylo po taekwondu.

Až když bylo mým dětem 7 a 5 let (rok 2006), tak abych je přitáhl ke sportu, jsem s nimi začal chodit na tréninky taekwonda do Českého Krumlova k Mírovi Michlovi. Jenže ten asi za půl roku skončil s tím, že je nás málo. A co teď? Tak jsem přemýšlel a vzpomněl si na kamaráda, který někdy před 17 lety cvičil s námi a později si založil vlastní oddíl ve Velešíně. Jo myslím, že se jmenoval Milan Prokeš. Zavolal jsem mu a on se tvářil, že je rád, že budeme cvičit ve Velešíně.  Myslím, že toho později poměrně často litoval. Děti obě bohužel přestaly později taekwondo cvičit. Já jsem vydržel, neboť sílu mě dodávalo, když jsem Milana viděl s jakým smutkem ve tváři se na mě dívá, když jsem cvičil. Někdy jsem měl strach, že se rozpláče. Ale oba jsme mé počáteční neúspěchy překonali a já jsem za to moc rád.

Do budoucna bych si přál, aby se členská základna taekwonda po celém světě co nejvíce rozrostla.  Neboť taekwondo dává nám všem fyzickou i duševní svěžest a učí čestnosti a disciplíně. A to jsou hodnoty, na které se v dnešním rychlém přetechnizovaném světě zapomíná.

 


Profily trenérů Taekwon-Do školy Velešín ITF

Milan Prokeš, Jiří Císař, Milan Rouha, Aleš Císař, František Jeřábek, Hana Císařová, Pavel Šmíd, Radek SlukaPavel ŠíhovecZdeněk Rubeš, Michaela Urbancová
ITF
Svay TKD
EU
Intereg
MŠMT
NSA